09126623201 - 02634486833

09123177603 - 02634486833

تزریق پلاستیک چیست

تزریق پلاستیک چیست و چه کاربردی در صنایع دارد؟

تزریق پلاستیک چیست

تزریق پلاستیک امکان تولید انبوه اشکال پیچیده را با سطح کارایی بالا و هزینه‌های قابل مدیریت فراهم می‌کند. گزینه‌های گسترده متریال به مهندسان این امکان را می‌دهد که دقیقاً خواص فیزیکی مورد نیاز خود را برای هر محصول خاص مطابقت دهند.

علاوه بر این، استفاده از تکنیک‌های تزریق چند شات به فرد اجازه می‌دهد تا ظاهر بصری جذابی را فراهم کند و همچنین با استفاده از موادی که خواص مکانیکی بالایی را به محصول نهایی می‌بخشند، قابلیت‌های بیشتری را به محصول نهایی هدیه دهد.

با این حال، فرآیند واقعی تزریق پلاستیک می‌تواند بسیار پیچیده‌تر باشد؛ به خصوص زمانی که صحبت از دستیابی به یکنواختی باشد؛ اما تزریق پلاستیک چیست؟ فرآیند آن به چه صورت است؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ سؤالات شما را بدهیم.

فرآیند تزریق پلاستیک چیست؟!

تزریق پلاستیک امکان تولید تعداد زیادی قطعه را با دقت بالا و چرخه‌های بسیار سریع از ابزارهای چند حفره‌ای فراهم می‌کند. فرآیند کلی تزریق پلاستیک شامل مقدار معینی از مواد پلیمری است که تحت فشار بالا حرارت داده شده، ذوب شده و به داخل قالب تزریق می‌شوند.

مطالعه بیشتر: پلیمر ABS چیست

شرکت دانش بنیان رادان ماشین

شرکت دانش بنیان رادان ماشین تولید کننده انواع دستگاه‌های تزریق پلاستیک کوچک رومیزی و خانگی 

فرآیند قالب‌گیری طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. گرانول های ترموپلاستیک طبق دستورالعمل سازنده تهیه می‌شوند. در برخی موارد، این ممکن است بدان معنی باشد که برای حذف رطوبت، ماده در دستگاه خشک‌کننده خشک می‌شود (اگر رطوبت حذف نشود، می‌تواند بر خواص مکانیکی قطعه تأثیر بگذارد). سپس مواد در قیف دستگاه ریخته می‌شود.
 2. مواد از طریق قیف وارد دهانه بشکه می‌شود. دانه‌های پلاستیکی جمع‌آوری می‌شوند.
 3. بشکه با استفاده از دستگاه‌های مخصوص گرم می‌شود. بسته به اندازه دستگاه تعدادی منطقه وجود دارد. مناطق دارای دمای متفاوت در طول بشکه هستند. دمای مناطق مختلف بشکه در ارتباط با برگه مشخصات تأمین‌کننده مواد تنظیم می‌شود.
 4. ماردون (screw) می‌چرخد و مواد را با فشار و سرعت چرخش تعیین‌شده به سمت ناحیه فشرده‌سازی حرکت می‌دهد. این ناحیه ماردون برای اعمال حرارت برشی به پلاستیک و فشرده‌سازی مواد به دیواره بشکه طراحی شده است. همان‌طور که مواد فشره‌سازی می‌شوند، وارد منطقه اندازه‌گیری ماردون می‌شوند و جلوی بشکه را پر می‌کنند.
 5. هنگامی که متریال از طریق نازل در انتهای بشکه تزریق می‌شوند، وارد سیستم رانر ابزار قالب‌گیری می‌شوند.
 6. سیستم رانر به مواد اجازه می‌دهد تا به داخل حفره ابزار قالب جریان یابد که شکل محصول نهایی را تشکیل می‌دهد.
 7. ابزار قالب در دمای ثابتی نگهداری می‌شود که مجدداً توسط برگه خصوصیات مواد مشخص می‌شود. نگه داشتن ابزار در دمای ثابت، گرما را از پلاستیک می‌گیرد تا زمانی که به دمای خمش حرارتی خود (HDT) برسد. همچنین HDT از طریق برگه مشخصات مواد تعریف می‌شود.
 8. هنگامی که قطعات به HDT رسیدند، در حالت جامد باقی می‌مانند. ابزار قالب‌گیری را می‌توان باز کرد.
 9. پس از تزریق، مواد در یک Boss قرار می‌گیرند. همچنین می‌توان قطعات را از طریق ربات یا تسمه نقاله از قالب جمع‌آوری کرد.
 10. ابزار بسته شده و کل فرآیند تکرار می‌شود:

در تعریف تزریق پلاستیک، باید بدانید که این فرآیند را می‌توان بارها تکرار کرد. این بدان معنی است که تمام قطعات تولید شده یکسان خواهند بود که به ویژه برای ثبات برند و قابلیت اطمینان قطعات در تولید با حجم بالا، مهم است.

مزایا و معایب تزریق پلاستیک چیست؟

تزریق پلاستیک با قابلیت اکستروژن به عنوان یکی از فرآیندهای اصلی برای تولید محصولات پلاستیکی رتبه‌بندی می‌شود. تزریق پلاستیک برخلاف فرآیندهای تولید سنتی مانند ماشین‌کاری CNC، نرخ ضایعات پایینی را تولید می‌کند. همان‌طور که گفتیم، تزریق پلاستیک را می‌توان بارها تکرار کرد.

چیلر دستگاه پلاستیک چیست؟ مزایای استفاده از دستگاه و ویژگی‌های آن

مزایای تزریق پلاستیک چیست؟

 1. امکان تکرار تولید
 2. هزینه تولید پایین
 3. انعطاف‌پذیری در طراحی
 4. عدم وجود ضایعات پس از تولید
 5. امکان کنترل رنگ
 6. افزایش یکنواختی محصول
 7. کنترل چند بعدی

ساخت چراغ قوه | دستگاه تولید انواع چراغ قوه با استفاده از تزریق پلاستیک

معایب تزریق پلاستیک

 1. هزینه نسبتاً بالای ابزار و ماشین آلات اولیه
 2. محدودیت‌های گاه به گاه طراحی قطعات

برای ساخت قالب تزریق پلاستیک روی لینک کلیک کنید.

چه صنایعی از تزریق پلاستیک استفاده می‌کنند؟

برای درک بهتر پاسخ به تزریق پلاستیک چیست، باید بدانید که قالب‌گیری تزریقی ابزار بسیار مؤثری است که می‌تواند در هر زمینه‌ای مانند پزشکی، اپتیک، لوازم آرایشی، الکترونیک و … استفاده شود که در ادامه به معرفی ۴ صنعت می‌پردازیم:

تجهیزات پزشکی

قالب‌گیری تزریقی مجموعه‌ای از بهترین روش‌ها را دارد که می‌تواند به تولیدکنندگان و مبتکران پزشکی کمک کند تا هر دستگاهی را با دقت، استحکام و دوام بی‌نظیر طراحی کنند. الزامات قانونی و استانداردهای با کیفیت بالا، مانند ISO 13485، 14001، OHSAS 18001 برای قالب‌گیری تزریقی پزشکی ضروری هستند. به همین دلیل است که هر تولیدکننده قادر به رقابت در چنین حوزه پیچیده‌ای نیست. تولید تجهیزات پزشکی با این دستگاه را در این مقاله بخوانید.

صنعت اپتیک

در پاسخ به سؤال کاربرد تزریق پلاستیک چه کاربردی دارد و چیست، باید بگوییم که کاربرد بسیاری در صنعت اپتیک دارد.

لوازم آرایشی

قالب‌گیری تزریقی، دقت بسیار بالایی دارد که به عنوان یک نیاز اولیه برای بسته‌بندی در صنعت آرایشی و بهداشتی محسوب می‌شود. برای اطمینان از اینکه محصولات زیبایی تحت شرایط خاص به طور ایمن بسته‌بندی می‌شوند، بسیاری از شرکت‌ها تولیدکنندگان قالب‌گیری تزریقی را برای بسته‌بندی ایمن و مطمئن محصولات آرایشی انتخاب می‌کنند.

رادان ماشین ارائه دهنده خدمات تولید قوطی آرایشی

قطعات خودرو

یکی دیگر از کاربردهای قالب‌گیری تزریقی در پاسخ به سؤال تزریق پلاستیک چیست، در صنعت خودروسازی است. البته ایمنی یک عنصر کلیدی در صنعت خودروسازی است. قالب‌گیری تزریقی قبل از استفاده در تولید قطعات خودرو باید به دقت مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.

انواع تزریق پلاستیک چیست؟

انواع مختلفی از قالب‌گیری تزریقی وجود دارد که بر اساس ویژگی‌های خاص هر محصول به کار می‌روند. برخی از نمونه‌های اولیه به محیطی بدون آب و برخی دیگر به مواد بسیار پایدار نیاز دارند.

انواع قالب‌گیری تزریقی به شرح زیر است:

 • قالب‌گیری تزریقی مدل «پیچشی» (Screw)
 • قالب گیری تزریقی چند ماده (MMM)
 • قالب‌گیری تزریقی مدل «پیستونی» (Ram or Plunger)
 • قالب‌گیری تزریق مایع (LIM)

سخن پایانی

قالب‌گیری تزریقی به دلیل تنوع بسیار زیاد قطعات قابل تولید، متنوع‌ترین فرآیند قالب‌گیری در دسترس است. همچنین قالب‌گیری تزریقی امکان سفارشی‌سازی بالایی را برای ایجاد قطعات منحصربه‌فرد برای رفع نیازهای بسیار پیچیده فراهم می‌کند. در پاسخ به سؤال تزریق پلاستیک چیست، باید بگوییم که قالب‌گیری تزریقی یک راه‌حل شکست‌ناپذیر برای تولید تعداد زیادی قطعات دقیق و سازگار است. همچنین نسبت به سایر سبک‌های قالب‌گیری، کارآمدتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است. در نتیجه، قالب‌گیری تزریقی اغلب برای ساخت قطعات با کیفیت بالا در حجم‌های بالا استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *