09126623201 - 02634486833

09123177603 - 02634486833

چیلر دستگاه پلاستیک

چیلر دستگاه پلاستیک چیست؟ مزایای استفاده از دستگاه و ویژگی‌های آن

چیلر دستگاه پلاستیک

در حال حاضر وسایل بسیاری در اطراف ما با مصارف مختلف با پلاستیک ساخته شده‌اند. دستگاه‌های مختلفی نیز ساخته شده و در صنایع پلاستیک سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما یکی از دستگاه‌هایی که حکم دستگاه تکمیلی در کارخانه‌جات تولید پلاستیک را دارند، چیلر دستگاه تزریق است. این دستگاه‌ها کاربردها و مزایای بسیاری دارند که در ادامه به شرح مهمترین آن‌ها می‌پردازیم:

چیلر دستگاه پلاستیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تولید پلاستیک مراحل مختلفی دارد. ابتدا مواد اولیه که به شکل گرانول هستند به سمت سیلندر تزریق هدایت می‌شوند، ماردون یا مارپیچ، گرانول‌ها را به سمت انتهای سیلندر هدایت کرده و در آنجا از طریق هیترها، گرانول‌ها ذوب می‌شوند.

سپس ماده خمیری درست شده به داخل قالب تزریق ریخته شده و پس از تکمیل و پر شدن تمام حفره‌های قالب، چرخش ماردون به صفر رسیده و ماده خمیری در ارتباط با سطوح داخلی قالب خنک شده و به شکل ثابتی در می‌آید.
در این مرحله است که لزوم استفاده از یک خنک کننده یا چیلر دستگاه پلاستیک مشخص می‌شود.

از چیلگر دستگاه پلاستیک برای خنک کردن و کاهش دمای قالب و روغن دستگاه استفاده می‌شود. به همین دلیل است که هنگام استفاده از این دستگاه‌ها مرحله قالب گیری به حداقل زمان خود رسیده و کیفیت وسایل تولید در این مرحله نیز افزایش می‌یابد. این باعث شده است به این دستگاه، چیلر دستگاه تزریق نیز گفته شود.

کاربرد چیلر دستگاه پلاستیک

همانطور که می‌دانید، امروزه به دلیل مزایای بسیار پلاستیک مانند قیمت و وزن پایین و امکان ساخت محصولات مختلف در ابعاد متفاوت با آن، از این ماده در صنایع مختلف و برای ساخت وسایل و تجهیزات متنوع استفاده می‌شود. به همین دلیل نیز دستگاه‌های مختلفی برای تولید آن روانه بازار می‌شود.

به طبع آن کاربردهای چیلر دستگاه تزریق نیز بسیار زیاد است. مضاف بر این از این چیلرها برای خنک کاری انواع و اقسام دستگاه‌ها و فرآیندهای صنعتی و حتی خانگی استفاده می‌شود. در ادامه به برخی از کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد:

 • صنایع سیمان
 • صنایع غذا و دارو
 • صنایع نفت و پتروشیمی
 • صنایع کاشی و سرامیک
 • صنایع چاپ و بسته بندی

مطالعه بیشتر: تست قطعات پلیمر

مزایای استفاده از چیلر دستگاه پلاستیک

صنعت پلاستیک سازی یکی از رایج‌ترین صنایع در کشورهای مختلف است. در این میان پرهزینه‌ترین مرحله در این صنعت، طراحی، ساخت قالب و قالب گیری خمیر پلاستیک است. اگر این مرحله به خوبی انجام نشود، مواد اولیه به‌طور کامل از دست می‌رود.

تصور کنید وسیله‌ای که سازندگان قصد تولید آن را دارند به بدترین شکل ممکن از قالب خارج شده و عیوب بسیار واضح و آشکاری داشته باشد. در این صورت تعداد مشتریان آن کمتر شده و ضرر زیادی به کارخانه داران می‌زند.

در حال حاضر باید بدانیم مزایای استفاده از چیلر دستگاه پلاستیک چیست و چگونه می‌تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند:

افزایش تولید

استفاده از این چیلرها باعث خنک شدن بیشتر و سریع‌تر در مرحله تزریق شده و همین مساله میزان تولید را بالا می‌برد.

مطالعه بیشتر: تولید قطعات یدکی لوازم خانگی

ایمنی تجهیزات

زمان استفاده از چیلرهای صنعتی، دستگاه‌ها صدمات کمتری می‌بینند؛ چراکه میزان انتقال حرارت به قالب کمتر است، آب با کیفیت بیشتری وظیفه خنک کنندگی خود را انجام می‌دهد، در این صورت نیز میزان خرابی دستگاه‌ها کاهش یافته و توقف خط تولید کمتر اتفاق می‌افتد.

کیفیت بهتر محصولات

زمان استفاده از چیلر دستگاه پلاستیک، قالب‌گیری به بهترین نحو انجام می‌شود، این مساله کیفیت ساخت محصولات را نیز بالا می‌برد. این مساله در نهایت باعث افزایش کیفیت کارخانه‌جات می‌شود.

مطالعه بیشتر: تولید یراق آلات کیف و کفش

عدم تغییر شکل قالب

زمانی که قالب‌‌ها با دستگاه‌های خنک کننده خنک شوند، حرارت کمتری می‌بینند و تغییر شکل کمتری می‌دهند.

دور ریز کمتر مواد اولیه

زمانی که از چیلر دستگاه تزریق در مرحله قالب‌گیری استفاده می‌شود، قالب گیری به بهترین نحو انجام می‌شود. این بدان معنی است که ضایعات و دور ریز کمتری تولید شده، آسیب کمتری به محیط زیست وارد شده و مواد اولیه کمتری مصرف می‌شود.

سود بیشتر در فروش

کاهش میزان خطای کمتر و طول عمر بالای دستگاه‌ها در نهایت باعث افزایش فروش و سود بیشتر تولیدکنندگان می‌شود.

سرعت بیشتر تولید

زمان استفاده از دستگاه‌های خنک کننده، مرحله تزریق و قالب‌گیری با سرعت بیشتری پیش می‌رود. بنابراین کل مرحله تولید با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

بهترین شیوه خنک کنندگی

یک چیلر یا دستگاه خنک کننده بهتر از هر دستگاه و هر روش دیگری می‌تواند آب سرد برای خنک کردن دستگاه تولید کند. در نتیجه کیفیت کار نیز بالاتر می‌رود.

مطالعه بیشتر: تولید تجهیزات پزشکی

انواع چیلر دستگاه پلاستیک

در حال حاضر انواع مختلفی از دستگاه خنک کننده یا چیلر پلاستیک تولید و روانه بازار می‌شود. هر کارخانه یا هر کسب و کاری نیز باید بهترین آن‌ها را بر اساس قیمت، نیازها و کاربردها، منابع موجود و دستگاه‌های تولید پلاستیک و شرایط آب و هوایی انتخاب کند. انواع آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • مینی چیلر هوا خنک
 • چیلر تراکمی هوا خنک یا چیلر آبی
 • چیلر تراکمی یا چیلر هوایی هوا خنک

انواع چیلرها از نظر نوع کمپرسور نیز عبارتند از:

 1. چیلر اسکرال
 2. چیلر اسکرو
 3. چیلر سانتریفیوژ
 4. چیلر پیستونی

ساختار و ویژگی‌های چیلرهای دستگاه پلاستیک

چیلر دستگاه پلاستیک گاهی به صورت 24 ساعته و به صورت شبانه روز کار می کند. به همین دلیل نیز باید بهترین ساختار را داشته و از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار باشد تا دستگاه بتواند با بهترین کیفیت و بالاترین ضریب اطمینان به کار خود ادامه دهد. برخی از مهمترین این ویژگی‌ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد:

 • جاسازی درست کویل‌ها برای ایجاد مانع در برابر نفوذ رطوبت به داخل کویل
 • طراحی بزرگ‌تر رسیور چیلر
 • به کار بردن قطعات با کیفیت و اصلی برای بالا بردن ضریب اطمینان و طول عمر بیشتر
 • طراحی دقیق سیستم ضد یخ و استفاده از کنترلرها و آنتی فریزهای دقیق برای پیشگیری از یخ زدن آب چیلر در فصول سرد سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *