09126623201 - 02634486833

09123177603 - 02634486833

ساخت قالب تزریق پلاستیک

برای هر پروژه مهندسی، ساعت های بی شماری برای مدل‌سازی سه‌بعدی، نمونه‌سازی اولیه و اصلاح طراحی صرف می‌شود. اغلب، مرحله نهایی این است که طرح های خود را برای فرآیند قالب‌گیری تزریقی آماده کنید، اما برای انجام این کار از کجا شروع می‌کنید؟ چه مدت طول می‌کشد تا از طرح‌های اولیه قطعات به اولین قطعات قالب‌گیری‌شده خود برسید؟ ساخت قالب تزریق پلاستیک یک فرآیند طولانی و پیچیده است که می‌تواند باعث نگرانی بسیاری از مهندسان را باشد

مدت زمان طراحی قالب تزریق پلاستیک

گرچه این دستگاه را به نام‌های دیگری هم می شناسند، اما امکان استفاده کارگاهی و کارخانه ای هم از این دستگاه وجود دارد. به طور کلی از این دستگاه برای موارد زیر می توان استفاده کرد:

 

قالب های ساده

قالب های بسیار ساده در زمانی کمتر از دو هفته آماده می شوند.

قالب های پیچیده

قالبهایی که پیچیده تر هستند ممکن است به ماه یا چندین ماه هم برسد

زمان دقیق

برای اعلام زمان دقیق بهتر است که با کارشناسان رادان ماشین تماس بگیرید

عوامل تاثیر گذار در هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک

در بین شرکت هایی که در این صنعت یعنی تولید قطعات پلاستیکی کوچک یا تولید دستگاه تزریق پلاستیک رومیزی مشغول به کار هستند زمان و کیفیت ساخت، بالاترین ارزش را دارد. رادان ماشین تمام تلاش خود را دارد تا در زمانی معقول و کیفیتی فوق العاده بهترین قالب را در اختیار مشتریان خود قرار دهد:

جنس قطعه پلاستیکی

ایجاد رزوه داخلی یا محل قرار گرفتن پیچ در پلاستیک

کیفیت سطح پلاستیک

تعداد کویت های قالب (هر شات تزریقی)

ایجاد راهگاه گرم یا راهگاه سرد

محل های کشویی در قطعه

مرحله 1: طراحی قالب

طراحی قالب، اولین مرحله از فرآیند نهایی‌کردن طرح‌های خود برای قالب‌گیری تزریقی است که شامل طراحی قطعه و همچنین طراحی قالب می‌شود. برای تسریع در فرآیند انجام کار، بازخورد DFM را زودتر دریافت کنید.

 

چیدمان قالب تزریق و آماده‌سازی مواد

مرحله اولیه طراحی قالب تزریق شامل چیدمان قطعه و تصمیم‌گیری در مورد نحوه جهت‌گیری آن هنگام قالب‌گیری است. این طرح اطلاعات مفیدی در مورد اندازه قالب و بلوک فولادی مربوطه مورد نیاز برای ساخت قالب ارائه می‌دهد.

دانستن اندازه بلوک فولادی بسیار مهم است زیرا به این ترتیب تامین‌کننده شما می‌تواند فولاد را قبل از اتمام طراحی قالب سفارش داده و ارسال کند. خرید فولاد آماده 2-3 روز در زمان صرفه‌جویی می‌کند.
پس از رسیدن فولاد، کار اولیه برای آماده سازی فولاد برای ماشین‌کاری آغاز می‌شود. بلوک‌های فولادی باید رو‌به‌روی هم قرار گیرند تا تمام لبه‌ها بر یکدیگر عمود باشند و سطح صافی برای شروع ماشین‌کاری داشته باشند. این مرحله می‌تواند 2-3 روز طول بکشد و قبل از شروع ماشین‌کاری CNC لازم است.

نهایی‌کردن طرح‌ها و اجزا ساخت قالب تزریق پلاستیک

مرحله بعدی طراحی قالب، تکمیل جزئیاتی مانند نهایی‌کردن طراحی ماهیچه و حفره و ساخت یک BOM کامل (لیست مواد) با تمام قطعات کوچک و سایر اجزای مورد نیاز است. پس از ایجاد یک مدل سه‌بعدی CAD از قالب، (که بسته به اندازه و پیچیدگی قطعه یک تا دو روز طول می‌کشد) طراحی دوبعدی در یکی دو روز دیگر تکمیل می‌شود.
در صورتی که عملیات مختلف ساخت قالب به‌صورت موازی انجام شوند، ساخت قالب در مدت 5 یا 6 روز صورت می‌گیرد که در مقایسه با رویکرد خطی‌، بسیار کارآمدتر است.
در نهایت، پس از تأیید طراحی قطعه، تهیه برنامه ماشینکاری CNC شروع می‌شود. برای این‌کار یک برنامه CAM مثل Power Mill استفاده می‌شود که در واقع دستورالعمل ماشینکاری قطعات قالب می باشد. فرآیند فرز‌کاری حدود دو روز طول می‌کشد و پس از تایید DFM، مدل‌سازی سه‌بعدی CAD می‌تواند شروع شود.

مرحله 2: تهیه مواد

همان‌طور که طراحی قالب نهایی می‌شود و برنامه نویسی CNC پیشرفت می‌کند، زمان آماده‌سازی مواد و قطعات مورد نیاز برای ساخت قالب فرا می رسد.

مغزی‌ها و الکترودهای EDM

در این مرحله، ایده خوبی است که برای به دست آوردن اینسرت ماهیچه و حفره‌ای که در حال حاضر دقیقاً اندازه‌های مورد نیاز شما هستند، کمی اضافی هزینه کنید تا در زمان صرفه‌جویی شود. هنگامی که برنامه نویسی CNC انجام شد، وقت آن است که مس لازم را برای هر نمونه مسی مورد نیاز سفارش دهید. این مس برای ساخت الکترودها استفاده خواهد شد.

پایه قالب

ماده بعدی که باید آماده شود، کفشک قالب است. کفشک قالب، قسمت‌های هسته و حفره خود قالب را در بر می‌گیرد و به جذب فشار ناشی از فرآیند تزریق کمک می‌کند. کفشک قالب اغلب از فولاد نرم‌تری نسبت به هسته و حفره ساخته می‌شود، زیرا ارزان‌تر از فولاد سخت‌ است.

قطعات و پلاستیک از پیش‌ساخته‌شده

برای تکمیل فهرست مواد قالب، گام بعدی این است که تمام اجزای مورد نیاز پیش‌ساخته مانند پیچ اسکرو، و پیچ و مهره بولت را تهیه کنید. همچنین می‌توان در این حین مواد پلاستیکی را هم سفارش دهید.

مرحله 3: ماشین‌کاری CNC قالب

در این مرحله، فرآیند خشن کاری CNC با استفاده از ابزارهای براده برداری بزرگ‌تر برای ماشینکاری اولیه شروع می‌شود. بلوک‌های مسی نیز همزمان با فولاد ماشین‌کاری می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که الکترودهای اسپارک بلافاصله برای تکمیل قالب تزریق در دسترس هستند.

مرحله 4: ماشین‌کاری تخلیه الکتریکی ساخت قالب تزریق پلاستیک

پس از ماشین‌کاری جزئیات ریز در اجزای قالب، آخرین پردازش‌ها بر روی هندسه‌ی قالب انجام می‌گیرد. این کار نیاز به اسپارک کردن قالب برای دستیابی به شکل‌های هندسی خاصی دارد که نمی‌توان با دستگاه CNC آن‌ها را ایجاد کرد. به‌عنوان مثال، وایرکات برای برش دندانه‌های دنده ای با گوشه‌های داخلی تیز ‌و سوراخ‌های‌مربعی استفاده می‌شود. سپس بر روی حفره، ماهیچه، بالابرها، کشویی ها و اینسرت ها با استفاده از الکترودهای مسی ماشین‌کاری‌شده، فرآیند اسپارک انجام می شود. عملیات اسپارک جزئیات بسیار ظریفی مانند متن یا طرح های داخلی قالب را ایجاد می‌کند که ساختن آن‌ها با دستگاه CNC دشوار یا غیرممکن است.

مرحله 5: مراحل نهایی ساخت قالب تزریق پلاستیک

هنگامی که حفره قالب، ماهیچه و سایر قطعات ماشین‌کاری شدند، وقت آن است که به‌سراغ کارهای نهایی برویم. ابتدا، لازم است هماهنگی اجزای قالب بررسی شود. دو نیمه قالب، ماهیچه و حفره را در کنار هم قرار می‌دهند تا مطمئن شوند که کاملاً در یک راستا قرار می‌گیرند. در همان زمان، مقداری سنگ‌زنی دقیق روی قطعات قالب انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که همه چیز با تلورانس‌های سخت‌گیرانه مورد نیاز آن مطابقت دارد. پس از تأیید این‌که همه قطعات به‌خوبی در جای خود قرار می‌گیرند، مرحله بعدی این است که قالب آبکاری شود. در‌نهایت، زمان مونتاژ قالب و کنار هم قرار‌دادن همه اجزای آن است. مونتاژ معمولاً در همان 24 ساعت با سنگ‌زنی دقیق، اتصال قالب و پرداخت انجام می‌شود. اکنون، زمان آن است که قالب را امتحان کنید! سپس بر روی حفره، ماهیچه، بالابرها، کشویی ها و اینسرت ها با استفاده از الکترودهای مسی ماشین‌کاری‌شده، فرآیند اسپارک انجام می شود. عملیات اسپارک جزئیات بسیار ظریفی مانند متن یا طرح های داخلی قالب را ایجاد می‌کند که ساختن آن‌ها با دستگاه CNC دشوار یا غیرممکن است. ساخت قالب تزریق پلاستیک به پایان رسیده است.

 

تماس با مشاوران ما

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه، از طریق چت روم و تلفن با ما در ارتباط باشید.