09126623201 - 02634486833

09123177603 - 02634486833

کامپاند پلیمری چیست؟

کامپاند پلیمری چیست؟ انواع و کاربردهای آن در صنعت

کامپاند پلیمری ترکیبی شامل فرمولاسیون‌های پلاستیکی به همراه پلیمرها و افزودنی‌های مختلف است. در کامپاندها، افزودنی‌ها و پلیمرها به ماده مورد نظر با فرآیند‌ترکیب یا مخلوط شدن اضافه می‌شوند تا در نهایت به ویژگی مورد نظر دست پیدا کنیم.
کامپاندهای پلیمری به دلیل خواص نهایی که دارند، بسیار در صنعت پرکاربردند. بنابراین، خرید و تهیه این کامپاندها در صنعت اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. در این مقاله بیشتر در مورد کامپاندهای پلیمری، ویژگی‌ها و نحوه تولید آن‌ها صحبت می‌کنیم.

کامپاند پلیمری چیست؟

کامپاندهای پلیمری از جمله متریال‌هایی‌اند که طبق توضیحات داده شده با چند ترکیب مختلف ساخته می‌شوند. این کامپاندها دارای پایه پلیمری‌اند که یک سری مواد افزودنی به این پایه اضافه می‌شوند تا خواص آن را تغییر دهند. گاهی اوقات خواص یک سری متریال‌های پلیمری مطلوب نیست و باید با اضافه کردن یک سری افزودنی‌ها، خواص این کامپاندها را افزایش داد.
عوامل مختلفی وجود دارند که در تولید کامپاند پلیمری به بهترین شکل اثر می‌گذارند. گرما، نحوه مخلوط کردن متریال‌ها و مواد افزودنی (پراکنده و یا توزیعی) از جمله انواع این عوامل هستند.

اطلاعات بیشتر: پلیمر tpe چیست

مواد افزودنی کامپاندهای پلیمری

کامپاندهای پلیمری به این دلیل دارای خواص مختلفی‌اند که مواد افزودنی مختلفی به آن‌ها اضافه شده‌اند. این مواد افزودنی می‌توانند خواص کامپاند پلیمری را افزایش دهند و باعث بهبود کارایی آن‌ها شوند. از جمله مواد افزودنی که برای کامپاندهای پلیمری وجود دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پلی پروپیلن
 • پلی اتیلن
 • پلی وینیل کلراید
 • پلی استایرن
 • پلی استایرن منبسط شده
 • پلی اتیلن‌ترفتالات
 • پلی اورتان
 • اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)
 • نایلون
 • سایر پلیمرها
 • آنتی اکسیدان‌ها
 • تثبیت‎کننده‌های یو وی
 • الیاف شیشه
 • و …

جهت خدمات تزریق پلاستیک روی لینک کلیک کنید.

کامپاندهای پلیمری چگونه به وجود می‌آیند؟

کامپاندهای پلیمری حاصل یک‌ترکیب‌اند که طی مراحل خاصی مواد افزودنی و یک سری‌ترکیبات مختلف با هم‌ترکیب می‌شوند و در نهایت، کامپاند پلیمری تولید می‌شوند. مراحل تولید کامپاندهای پلیمری به شرح زیر است.

 • ابتدا با روش استروژن مرکب‌سازی انجام می‌شود.
 • قیف شروع، پیچ را به حرکت می‌آید و به تدریج رزین‌ها به سمت قالب هدایت می‌شوند.
 • خود پیچ در بشکه‌ای محبوس می‌شود که دارای بخش‌های مختلفی است و می‌تواند با توجه به خواص رزین‌ها گرم شود.
 • هم‌زن‌ها و پیچ‌های دوقلو و همچنین هم‌زن‌های داخلی رایج‌ترین ابزارها برای‌ترکیب کردن مواد در صنعت پلاستیک‌اند که مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • اکسترودهای به‌وجود آمده شبیه رشته‌های پلاستیکی بلندند و سپس در یک حمام آب سرد می‌شود.
 • در نهایت نیز گرانولاتور رشته‌ها را به‌اندازه گلوله‌های مورد نظر می‌شکند.

جهت تولید قطعات پلاستیکی روی لینک کلیک کنید.

نحوه تولید کامپاندهای پلیمری

تولید کامپاند پلیمری شامل یک فرآیند پیچیده با چند مرحله مختلف است. این فرآیندها می‌توانند شامل تعیین نسبت به مواد افزودنی برای اختلاط با سرعت بالا از طریق اکسترودهای دو مارپیچ، مخلوط شدن مواد مذاب و خنک‌سازی باشد.
برای ساخت کامپاند پلیمری می‌توان طیف وسیعی از مواد را به متریال‌ها اضافه کرد که قبلا در مورد این مواد بیشتر صحبت کردیم. از طریق فرآیندهای‌ترکیبی، یک رزین پایه به یک شکل پلاستیک تبدیل می‌شود که کارآمدتر، موثرتر و یکنواخت‌تر است. اضافه کردن مواد افزودنی مختلف، همچنین عوامل مختلف دیگر از جمله اضافه کردن مواد افزودنی ضد سایش، می‌تواند باعث بهبود خواص رزین نهایی شود.
مراحل مربوط به تولید کامپاند پلیمری می‌تواند شامل افزایش استفاده از پلاستیک‌های زیستی باشد که می‌تواند سطح بهبود یافته‌ای از کامپاندها را برای کاربردهای مختلف ایجاد کند. با کمک کامپاندهای پلیمری و اضافه کردن مواد افزودنی به آن‌ها می‌توان شاهد کاربردهای بیشتر این متریال‌ها بود.

برای خرید دستگاه تزریق پلاستیک کوچک کلیک کنید.

تفاوت میان کامپاند پلیمری و مستربچ

کامپاند پلیمری و مستربچ دو روشی‌اند که در بین تولید کنندگان مواد پلاستیکی و مصرف کنندگان صنعتی بسیار پرکاربرد و محبوب هستند. کامپاند پلیمری و مستربچ از نظر روش تولید شباهت بسیار زیادی با هم دارند؛ اما نتیجه‌ای که ایجاد می‌کنند، متفاوت است. یعنی کاربرد که برای این دو متریال وجود دارد، بسیار متفاوت خواهد بود.

مستربچ یک فرم گرانولی از پودر شیمیایی است که در تولید پلاستیک استفاده می‌شود. مستربچ خواص مختلفی از جمله رنگ، بو و … را به پلاستیک اضافه می‌کند. مستربچ‌ها مخلوطی از پلیمرها و رنگدانه‌های آلی و معدنی هستند. گرانول‌هایی در حین تولید مستربچ به آن اضافه می‌شوند که می‌توانند هزینه نهایی آن‌ها را کاهش دهند.

کامپاند پلیمری در اثر یک فرآیند خاص تشکیل می‌شود که در این مقاله در مورد آن توضیح دادیم. در این فرآیند، یک سری‌ترکیبات با هم دیگر مخلوط می‌شوند تا خواص مورد نظر و نهایی ایجاد شود. این‌ترکیبات شامل پایه پلیمری و یک سری مواد افزودنی خواهند بود.

ترکیبات اضافه شده به کامپاندهای پلیمری شامل موارد مختلفی‌اند که می‌توان به آنتی اکسیدان‌ها، تثبیت کننده‌های یو وی و … اشاره کرد. در برخی از موارد یک سری مواد برای افزایش استحکام کلی کامپاند پلیمری استفاده می‌شوند. به طور مثال، الیاف شیشه از جمله متریال‌هایی است که به این‌ترکیب اضافه می‌شود و می‌توانند استحکام کامپاندها را افزایش دهد.

کامپاندهای پلیمری به طور مستقل و بدون نیاز به مخلوط کردن مواد دیگر در فرآیند تولید استفاده می‌شوند. به همین خاطر، کامپاندها معمولا برای محصولات نهایی که به استحکام مکانیکی و ویژگی‌های فنی مختلفی نیاز دارند، مناسب‌تر خواهند بود.

کامپاند پلیمری

سخن آخر
در این مقاله در مورد کامپاند پلیمری و نحوه تشکیل آن صحبت کردیم. این کامپاندها، در اثر فرآیندهای خاصی تشکیل می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی آن‌ها این است که می‌توانند به تنهایی در صنعت مورد استفاده قرار گیرند و مانند مستربچ‌ها جنبه افزودنی ندارند. با توجه به اطلاعات این مقاله، در حال حاضر می‌دانید که تفاوت میان مستربچ و کامپاندهای پلیمری در چیست و راحت‌تر مي توانيد آن‌ها را خريداري نماييد و در صنعت استفاده کنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *